Välkommen till IF Fyrens hem på webben!!

Idrottsföreningen IF Fyrens hemort är Korsnäs. Föreningen ordnar verksamhet inom friidrott, skidåkning och skidskytte. Välkommen med du också!

IF Fyren finns också på Facebook!
Resultat 2018Välj år
  • Dt 7.3.2018 på Waterloo, (7.3)
    Resultat från IF Fyrens dt på Waterloo 7.3.2018, fri stil.
    D 6 500 m
    1Maja Snickars Närpes Kraft Skidförening3,29
    2Melinda Snickars Närpes Kraft Skidförening3,38
    3Ariana Lind IF Fyren4,35
    4Signe Fröding IF Fyren5,15
    H 6 500 m
    1Theo Nyståhl IF Fyren6,40
    D 8 1 km
    1Emma Vägar IF Fyren6,07
    2Julia Nordman Sundom IF6,09
    3Alva Storthors Närpes Karft Skidförening6,30
    4Nova Enlund Närpes Kraft Skidförening7,02
    5Ella Berglund IF Fyren7,16
    6Ida Karlsson IF Fyren7,23
    7Selma Lundell Solf IK8,20
    8Aline Kronstrand IF Fyren9,20
    9Olivia Svartgrund IF Fyren11,49
    10Venla Kronstrand IF Fyren14,00
    H 8 1 km
    1Elwin Fröding IF Fyren4,19
    2Alex Lundfors Malax IF4,40
    3William Stoor IF Femman4,43
    4Jonatan Hautala Sundom IF5,32
    5Walter Sandberg Närpes Kraft Skidförening6,18
    6Sindre Ramstedt IF Fyren6,21
    7Casper Granlund Närpes Kraft Skidförening7,05
    8Elias Vesterback IF Fyren7,35
    9William Snickars IF Fyren9,35
    10Hannes Helgas IF Fyren10,31
    11Elthon Höstman IF Fyren14,12
    D 10 2 km
    1Lea Snickars Närpes Karft Skidförening6,22
    2Matilda Snickars Närpes Karft Skidförening6,25
    3Mira Asp Malax IF7,14
    4Linnea Hyöty Solf IK7,37
    5Inez Lundfors Malax IF8,06
    6Celine Ramstedt IF Fyren8,40
    7Amanda Vesterback IF Fyren8,51
    8Felicia Nyståhl IF Fyren13,10
    9Amanda Svartgrund IF Fyren15,35
    H 10 2 km
    1Hannes Bengs Närpes Kraft Skidförening5,41
    2Marius Ramstedt IF Fyren6,07
    3Emil Appel Malax IF6,10
    4Isak Hertsbacka Närpes Kraft Skidförening7,09
    5Emil Hyöty Malax IF7,52
    6Jakob Blomqvist IF Fyren8,08
    7Elias Kvist Solf IK8,27
    8Isak Lindholm IF Fyren9,14
    9Walter Häggblom IF Fyren9,57
    10Oliver Överholm IF Fyren14,54
    D 12 2,5 km
    1Jenifer Sjöstrand Malax IF6,32
    2Mathilda Westermark Närpes Kraft Skidförening7,13
    3Inez Sandberg Närpes Kraft Skidförening7,41
    4Isabella Enlund Närpes Kraft Skidförening8,29
    5Agnes Berglund IF Fyren9,28
    6Elin Vägar IF Fyren9,42
    H 12 2,5 km
    1Rasmus Hautala Sundom IF7,27
    2Filip Fröding IF Fyren7,47
    3Joel Blomqvist IF Fyren8,11
    4Casper Holm IF Fyren9,40
    D 14 2,5 km
    1Julia Enlund Närpes Karft Skidförening7,16
    2Ellen Kansa Malax IF7,42
    H 14 4 km
    1Jakob Ehrs Vörå IF11,36
    2Hugo Helgas IF Fyren14,00
    D 16 4 km
    1Tilde Niemelä Malax IF10,34
    2Nicole Sten Närpes Karft Skidförening11,05
    3Felicia Björknäs Solf IK12,20
    H 16 4 km
    1Mattias Kvist Solf IK10,58
    2William Ollikkala Solf IK11,57
    Damer 4 km
    1Evelina Långkvist Malax IF11,49
    Herrar 7,5 km
    1Thomas Ramstedt IF Fyren17,03
    2Joel Knif Solf IK19,59
    3Jens Heinonen Solf IK20,34
  • Klubbtävling nr2/2018, (17.1)
    KLUBBTÄVLING 2(Fristil)17.1.2018
    Flickor 6år600m
    Ariana Lind06:07
    Signe Fröding07:31
    Pojkar 6år600m
    Theo Nyståhl08:22
    Kevin Sten12:24
    Tim Karlsson20:28
    Flickor 8år1km
    Emma Vägar07:52
    Ida Karlsson08:00
    Ella Berglund09:08
    Aline Kronstrand10:40
    Olivia Svartgrund13:18
    Venla Kronstrand15:17
    Pojkar 8år1km
    Elwin Fröding05:17
    Sindre Ramstedt08:22
    Elias Vesterback10:32
    William Snickars13:00
    Hannes Helgas14:09
    Flickor 10år1km
    Celine Ramstedt06:15
    Amanda Vesterback07:32
    Felicia Nyståhl08:10
    Amanda Svartgrund08:10
    Pojkar 10år1km
    Marius Ramstedt04:05
    Jakob Blomqvist05:40
    Walter Häggblom08:15
    Oliver Överholm09:47
    TRÄNING
    Hugo Helgas
    Filip Fröding
    Elin Vägar
    Jennifer Sten
    Joel Blomqvist
    Nina Palomaa
  • Klubbtävling nr 1/2018, (10.1)
    KLUBBTÄVLING 110.1.2018
    Flickor 6år(600m)
    Ariana Lind06:41
    Signe Fröding08:08
    Pojkar 6år(600m)
    Theo Nyståhl10:37
    Tim Karlsson19:25
    Flickor 8år(1km)
    Emma Vägar08:25
    Ella Berglund10:20
    Ida Karlsson10:28
    Venla Kronstrand14:00
    Pojkar 8år(1km)
    Elwin Fröding06:07
    Elias Vesterback09:41
    Hannes Helgas13:27
    William Snickars17:20
    Elthon Höstman20:37
    Flickor 10år(1km)
    Amanda Vesterback06:14
    Felicia Nyståhl07:37
    Tindra Juthström08:02
    Nova Juthström08:21
    Pojkar 10år(1km)
    Jakob Blomqvist06:28
    Walter Häggblom08:06
    Oliver Överholm08:52
    Flickor 12år(2km)
    Elin Vägar07:33
    Agnes Berglund08:02
    Nina Palomaa19:37
    Pojkar 12år(2km)
    Filip Fröding07:27
    Casper Holm09:42
    Pojkar 14år(2km)
    Hugo Helgas07:48
    Pojkar 16år(2km)
    Nico Palomaa07:45
  • klubbmästerskap skidor, (14.2)
    Klubbtävling nr 6, KLUBBMÄSTERSKAP 14.2.2018
    Fri stil
    P-6 år 600 m
    1Theo Nyståhl5,47
    2Kevin Sten6,54
    3Tim Karlsson10,20
    4Edvin Kronstrand13,47
    5Vilgot Kronstrand26,49
    F-6 år 600 m
    1Ariana Lind4,24
    2Signe Fröding8,14
    P-8 år 1 km
    1Elwin Fröding5,23
    2Elias Vesterback9,00
    3William Snickars10,27
    4Elthon Höstman13,10
    F-8 år 1 km
    1Emma Vägar7,07
    2Ella Berglund8,31
    3Aline Kronstrand9,37
    4Ida Karlsson10,15
    5Olivia Svartgrund10,21
    6Venla Kronstrand13,49
    P-10 år 1 km
    1Marius Ramstedt4,17
    2Jakob Blomqvist5,4
    3Isak Lindholm6,12
    4Walter Häggblom7,46
    5Oliver Överholm9,32
    F-10 år 1 km
    1Tindra Juthström5,56
    2Amanda Vesterback6,44
    3Felicia Nyståhl7,01
    4Amanda Svartgrund10,29
    P-12 år 2 km
    1Filip Fröding6,24
    2Joel Blomqvist6,44
    3Casper Holm8,05
    F-12 år 2 km
    1Elin Vägar7,50
    2Agnes Berglund8,13
    P-14 år 2 km
    1Hugo Helgas7,41
    H-21 6 km
    1Thomas Ramstedt14,22
  • Klubbtävling nr 5 Waterloo, (7.2)
    IF Fyren skidor Klubbtävling nr 5 på Waterloo klassisk stil
    F-6 år 600 m
    Sofia Rönnholm8,08
    Ariana Lind6,00
    Signe Fröding9,27
    P-6 år 600 m
    Kevin Sten10,27
    Vilgot Kronstrand25,20
    F-8 år 1 km
    Ida Karlsson7,35
    Olivia Svartgrund12,12
    Ella Berglund8,58
    Venla Kronstrand14,23
    P-8 år 1 km
    Hannes Helgas9,25
    Elthon Höstman13,35
    Elias Vesterback9,11
    William Snickars11,30
    F-10 år 1 km
    Felicia Nyståhl8,05
    Amanda Vesterback8,02
    Tindra Juthström7,32
    Amanda Svartgrund10,25
    P-10 år 1 km
    Isak Lindholm6,38
    Walter Häggblom8,26
    Oliver Överholm9,55
    Jakob Blomqvist6,35
    F-12 år 2 km
    Agnes Berglund11,18
    P-12 år 2 km
    Casper Holm11,24
    P-14 år 2 km
    Hugo Helgas9,37
  • Klubbrekord damer o herrar, (18.1)
    IF Fyrens klubbrekord för damer och herrar
    Damer
    100 mFelicia Åbacka12,37/2014
    200 mFelicia Åbacka25,23/2014
    300 mFelicia Åbacka40,17/2014
    400 mFelicia Åbacka56,25/2014
    800 mCaroline Söderling2.16,70/1984
    1500 mJessica Strandholm5.04,70/2001
    3000 mJessica Strandholm10.57,99/2002
    5000 mJessica Strandholm19.13,61/2002
    10.000 mJessica Strandholm40.17,30/2004
    2000m hinderJessica Strandholm7.33,51/2004
    3000 m hinderJessica Strandholm11.47,81/2004
    200 m häckLena Holti32,1/1979
    400 m häckNathalie Nystrand69,65/2012
    kulaJessica Strandholm10.38/2002
    diskusTina Nydahl27.64/1983
    spjutBritt-Mari Söderholm36.70/1979
    släggaYvonne Backgren39.72/2000
    höjdUlrika Söderling155/1980
    längdÅsa Fiskars506/1986
    stavSusan Mannfolk
    Heidi Lindholm200/1999,2004
    3-stegJessica Strandholm9.68/1995
    7-kampJessica Strandholm3359p/2002
    Herrar
    100 mJohnny Näsman10,91/1990
    200 mJohnny Näsman21,95/1990
    300 mJohnny Näsman35,06/1991
    400 mJohnny Näsman48,91/1990
    800 mKrister Widd2.01,83/1985
    1500 mGöran Back4.15,2/1968
    3000 mRolf Moss9.12,6/1969
    5000 mMauritz Ketola16.01,0/1981
    10.000 mMauritz Ketola34.32,8/1982
    25.000 mGöran Back1.41,00/1968
    maratonIngemar Svevar2.37,07/1989
    110 m häckStefan Träskvik15,54/1985
    200 m häckArne Huhtaoja29,9/1972
    400 m häckStefan Träskvik53,78/1985
    kulaRune Ståhlberg16.74/1985
    diskusTommy Rosbäck43.54/1990
    spjutJörgen Eriks54.18/1959
    Tommy Rosbäck52.16/1986
    släggaTommy Rosbäck51.88
    höjdRoger Lindholm200/1990
    längdHung Huy Pham687/2017
    stavArne Huhtaoja400/1982
    3-stegRoger Lindholm12.95/1990
    10-kampArne Huhtaoja5222p/1979
  • KLUBBREKORD JUNIORER, (11.1)
    IF Fyren klubbrekord, juniorer
    F-10 år
    60 mMarie Södersund 9,21 / 1996
    100mTove Lolax 15,0 / 1991
    150mLinneá Södergran 23,59 / 1999
    200 mJessica Strandholm 32,24 / 1992
    300 mJessica Strandholm 51,26/1992
    600 mEva Granqvist 1,59,2/1996
    800 mEva Granqvist 2.49,12/1996
    60 m häckCamilla Stenbäck 16,49
    60mh 50cmEva Granqvist 12,14/1996
    höjdMarie Södersund 119/1995
    längdMarie Södersund 4.12/1995
    3-stegEva Granqvist 7.82/1996
    kula 2 kgJessica Strandholm 7.64/1992
    kula 2,5 kgJessica Strandholm 6.78/1992
    diskus 600Jessica Strandholm 17.10/1992
    spjut 400gNicoline Nystrand 18.30/2011
    turbospjutCamilla Häggdahl 12.07/1999
    knattespjutNicoline Nystrand 12.55/2010
    bollkast 150gNicoline Nystrand 26.02/2010
    3-kampÅsa Fiskars 1177p/1980
    F-12 år
    60 mFelicia Åbacka 8,58/2009
    100 mAnn-Sofi Sjöroos 13,6/1987
    150 mLinnéa Södergran 21,85/2000
    200 mFelicia Åbacka 28,87/2009
    300 mJessica Strandholm 46,56/1994
    600 mFelicia Åbacka 1.50,93/2009
    800 mJessica Strandholm 2.33,44/1994
    1000 mFelicia Åbacka 3.21,47/2009
    60 m häckAnna-Granér 10,8/1992
    Heidi Lindholm 11,14/2002
    1000m gångHeidi Lindholm 6.39,27/2002
    höjdSusanne Mannström 140/1972
    längdÅsa Fiskars 4.47/1982
    3-stegJessica Strandholm 9.48/1994
    stavSusan Mannfolk 1.70/1997
    kula 2,5kgTina Nydahl 10.90/1981
    diskus 600gAnna Granér 28.10/1992
    spjut 400gHeidi Lindholm 26.70/2003
    slägga 2,5kgNicoline Nystrand 21.95/2012
    3-kampJessica Nykamb 1516p/1991
    4-kampAnna Granér 2095p/1992
    F-14 år
    100 mFelicia Åbacka 12,54/2012
    200 mFelicia Åbacka 25,65/2012
    300 mFelicia Åbacka 40,73/2012
    600 mEva Granqvist 1.46,18/1999
    800 mFelicia Åbacka 2.26,51/2011
    1000 mFelicia Åbacka 3.21,18/2010
    1500 mCamilla Engman 5.19,2/1982
    2000 mJessica Nykamb 7.16,9/1993
    60 m häckHeidi Lindholm 11,02/2004
    80 m häckJohanna Nykamb 12,97/1995
    200 m häckJohanna Nykamb 32,29/1995
    höjdAnna Granér 1.48/1993
    längdLena Holti 4.88/1978
    3-stegJessica Strandholm 9.68/1995
    stavSusan Mannfolk 2.00/1999
    Heidi Lindholm 2,00/2004
    kula 3kgTina Nydahl 11.46/1983
    diskus 600gAnna Granér 28.10/1992
    spjut 400gHeidi Lindholm 36.47/2005
    slägga 2,5kgHeidi Lindholm 26.40/2004
    4-kampLena Granér 2124p/1981
    5-kampHeidi Lindholm 2078p/2005
    6-kampJohanna Nykamb 3190p/1995
    6-kamp ny tabellJessica Strandholm 2181p/1996
    P-10 år
    60 mPeter Engman 9,1/1985
    100 mChristian Smeds 14,87/1986
    150 mOscar Åbacka 23,4/1996
    300 mPeter Engman 51,6/1985
    600 mFredrik Nyståhl 2.01,43/1999
    1000 mNicklas Storgård 33.30,2/1981
    60m häck(50cm)Jan Mannfolk 12,1/2001
    600 m gångViljam Grahn 5.24,84/2002
    höjdJan-Mikael Sohlström 130/1968
    stavHenrik Lagerström 185/1978
    längdPeter Engman 419/1985
    3-stegChristian Westergård 840/1985
    kula 2 kgTobias Lolax 8.34/1995
    kula 2,5 kgAndreas Nyfors 8.30/1986
    diskus 600gGlenn Rosbäck 23,72/1982
    spjut 400gTommy Rosbäck 27,56/1977
    turbospjutJan Mannfolk 15,64/2000
    slägga 2,5 kgPeter Engman 15,04/1985
    bollkastningSebastian Åbacka 39,50/1993
    3-kampPeter Engman 1414p/1985
    knattespjutJoel Lindholm 15,75/2011
    P-12 år
    60mJohan Nordmyr 8,6/1996
    100mPeter Engman 12,67/1987
    300 mPeter Engman 41,1/1987
    600 mFredrik Nyståhl 1.43,0/2001
    1000 mPeter Engman 3.01,4/1987
    1500 mOscar Åbacka 5.14,54/1998
    60 m häckPeter Hertsberg 11,6/1974
    höjdSebastian Lindström 153/1988
    stavJan-Mikael Sohlström 240/1970
    längdPeter Engman 492/1987
    3-stegPeter Engman 10.36/1987
    kula 2,5 kgPeter Näsman 13,48/1981
    diskus 600gTommy Rosbäck 41,24/1979
    spjut 400gPeter Näsman 40,30/1981
    slägga 2,5kgTommy Rosbäck 34,60/1979
    3-kampPeter Engman 2059p/1987
    4-kampDennis Wide 1454p/1992
    P-14 år
    100 mPeter Engman 11,75/1989
    300 mPeter Engman 37,79/1989
    600 mFredrik Nyståhl 1.36,25/2002
    800 mFredrik Nyståhl 2.13,17/2003
    1000 mFredrik Nyståhl 2.50,71/2003
    1500 mFredrik Nyståhl 4.49,87/2002
    2000 mPatrik Norrgård 6.32,7/1981
    80 m häckPeter Engman 11,6/1989
    200 m häckTommy Vesterback 35,44/1992
    höjdSebastian Lindström 166/1990
    stavArne Huhtaoja 280/1971
    längdPeter Engman 596/1989
    3-stegJohnny Näsman 11,98/1981
    kula 4 kgTommy Rosbäck 14,99/1981
    diskus 1kgTommy Rosbäck 47,96/1981
    spjut 600gJohnny Näsman 45,18/1981
    slägga 4 kgTommy Rosbäck 43,84/1981
    4-kampJohnny Näsman 3123p/1981
    6-kampTommy Vesterback 2469p/1992