Välkommen till IF Fyrens hem på webben!!

Idrottsföreningen IF Fyrens hemort är Korsnäs. Föreningen ordnar verksamhet inom friidrott, skidåkning och skidskytte. Välkommen med du också!

IF Fyren finns också på Facebook!
Resultat 2014Välj år
  • Friidrottsresultat 2014, (19.9)
    Friidrottsresultat 2014
    Inomhus FM Helsingfors15.feb
    D-17 år 60 mFelicia Åbacka12. 8,05
    D-17 år 300 mFeliicia Åbacka3. 40.92
    D-19 år 200 mAmanda Karlsson15. 27,26
    D-19 år 400 mAmanda Karlsson6. 61,44
    Inomhuslandskamp Tammerfors 8.2 FIN-SWE-NOR-DAN
    Felicia Åbacka sprang för Finlands damer i stafetten 4x300 m
    DM stafett Nedervetil 24.6
    D-19 år 4x100m50,22.
    Katarina Rönnqvist,Felicia Åbacka,Amanda Karlsson,Nathalie Nystrand
    D-19 år 4x400 m4.12,571.
    Daniella Lassas, Felicia Åbacka, Amanda Karlsson, Nathalie Nystrand
    DM 17-19 år Närpes 9-10.7
    D-17 300 mFelicia Åbacka1. 40,17
    D-19 200 mNathalie Nystrand1. 26,70
    D-19 100 mNathalie Nystrand2. 12,73
    D-19 år 400 mNathalie Nystrand2. 61,42
    D-19 år 400 mAmanda Karlsson1. 60,62
    D-19 år 800 mAmanda Karlsson1. 2.27,76
    SFI mästerskap Bennäs 18-19.7
    H-17 år längdHung Huy Pham1. 637
    H-17 år 200 mHung Huy Pham8. 24,60
    D-17 år 200 mFelicia Åbacka2. 25,51
    D-17 år 400 mFelicia Åbacka2. 57,78
    Damer 100 mNathalie Nystrand5. 13,09
    Damer 200 mNathalie Nystrand8. 26,77
    Damer 400 mAmanda Karlsson5. 62,47
    Damer 800 mAmanda Karlsson6. 2.25,15
    Knattefinal Närpes 2-3.8
    F-11 år 150 mNicole Hultholm1. 22,56
    F-13 år släggaNicoline Nystrand1. 29.18
    F-13 år diskusNicoline Nystrand2. 30.47
    F-13 år kulaNicoline Nystrand3. 8,88
    F-14 år 100 mFrida Sandholm3. 13,95
    F-15 år 100 mKatarina Rönnqvist4. 13,97
    F-15 år 300 mKatarina Rönnqvist4. 48,85
    FM 19 år Huittinen 9-10.8
    D-19 år 400 mAmanda Karlsson11. 60,14
    D-19 år 800 mAmanda Karlsson10. 2.24,08
    D-19 år 100 mNathalie Nystrand16. 12,78
    D-19 år 200 mNathalie Nystrand14. 26,57
    D-19 år 400 mNathalie Nystrand14. 61,32
    F-16-17 år Kotka 22-24.8
    D-17 år 200 mFelicia Åbacka1. 25,62
    D-17 år 400 mFelicia Åbacka2. 56,25
    H-17 år 100 mHung Huy Pham4. 11,60
    H-17 år längdHung Huy Pham2. 664
    Landskamp FIN-SWE i Helsingfors 30-31.8
    D-17 400 mFelicia Åbacka2. 56,71
    stafett 4x400mFelicia Åbacka sprang 3. sträckan
    FM mångkamp 6-7.9 i Jakobstad
    H-17 10-kampHung9. 5136 p
    100m-11,37, längd 654, kula 10.93, höjd 169, 400 m 55,70
    110mh 17,58, diskus 29,15, stav 260, spjut 40,65, 1500 m 5.58,37
  • Klubbtävling, (20.8)
    Klubbtävling 20.8.2014
    Intressegrupp flickor
    100m-bollkast
    Ella Berglund
    Amanda Aspbäck
    Emma Vägar
    Wilma Backholm
    Alva Blomberg
    Celine Ramstedt
    Minea Stangrund
    Anni Garrido
    F-7 år 100 m
    Agnes Berglund21,90
    Nina Palomaa36,29
    Felicia Nyståhl26,10
    Matilda Aspbäck23,10
    Abi Garrido24,41
    F-7 år bollkastning
    Agnes Berglund10,50
    Nina Palomaa5,30
    Felicia Nyståhl6,60
    Matilda Aspbäck8,70
    Abi Garrido5,70
    F-9 år 100 m
    Elin Vägar19,26
    F-9 år kula
    Elin Vägar2,91
    Intressegrupp pojkar100m-bollkast
    Sindre Ramstedt
    William Nyfors
    Noel Blomberg
    Liam Ruusuvirta
    P-7 år 100 m
    Isak Lindholm24,65
    Oskar Norrgård22,64
    Marius Ramstedt24,18
    Jakob Blomqvist21,5
    Elias Norrgård24,95
    Linus Ruusuvirta24,8
    Hampus Stangrund25,49
    Casper Holm21,68
    P-7 år bollkastning
    Isak Lindholm4,72
    Oskar Norrgård8,34
    Marius Ramstedt9,52
    Jakob Blomqvist14,90
    Elias Norrgård8,50
    Linus Ruusuvirta8,20
    Casper Holm13,00
    P-9 år 100 m
    Elvin Söderlund18,67
    Joel Blomqvist18,87
    P-9 år kula
    Elvin Söderlund3,65
    Joel Blomqvist3,72
    P-11 år kula
    Otto Karlsson6,16
    Funktionärer kula 2 kg
    Agneta Granskog6,89
    Yvonne Berglund9,45
    Johan Söderlund13,12
    Mats Åbacka12,32
    Alf Strandholm11,55
    Marlene Vägar7,76
    Katarina Sjöroos10,10
    Pontus Blomberg15,05
    Sami Ruusuvirta14,65
  • Löpskytte cup slutresultat 2014, (15.8)
    ÖID löpskytte-cup slutresultat 2014
    H-9
    1.William Rönn Kraft15 p
    2.Emil Nyfors LIF5p
    3.Anton Ingves Kraft3p
    D-9
    1.Venla Strandholm IF Fyren8p
    2.Erika Ingves Kraft5p
    D-11
    1.Ina Ylsöbäck Kraft15 p
    H-13
    1.William Granskog Kraft15 p
    2.Filip Liljeqvist LIF11p
    3.Marius Bengts Kraft5p
    D-13
    1.Moa Kakkuri Kraft10p
    2.Anni Vikström LIF3p
    H-15
    1.Lucas Liljeqvist LIF15p
    2.Robin Vikström LIF3p
    D-15
    1.Wilma Strandholm IF Fyren15p
    2.Amanda Nyfors LIF5p
    3.Linnea Halonen Kraft3p
    D-19
    1.Carolin Sandelin Kraft10p
    D-21
    1.Pernilla Sundvik LIF13p
    2.Nina Viklund LIF5p
    H
    1.Stefan Mäki LIF15p
    2.Toni Wiik LIF9p
    3.Jonas Vesterback IF Fyren6p
    4.C-W Stenman LIF2p
    H-35
    1.Mats Juthström IF Fyren5p
    H-45
    1.Fredrik Mattson LIF5p
    H-55
    1.Kent Nykamb IF Fyren15p
    H-65
    1.Henning Nynäs LIF15p
    2.Lars Forsman IF Fyren9p
    3.Per Snellman LIF5p
  • Löpskytte cup, (26.6)
    ÖID löpskytte-cup 26.6.2014
    H-9
    1.William Rönn Kraft15.54 (0-0-0)
    2.Anton Ingves Kraft16.08 (1-2-3)
    3.Emil Nyfors18.42 (2-2-2)
    D-9
    1.Erika Ingves Kraft16.28 (2-2-2)
    2.Venla Strandholm IF Fyren17.57 (0-0-0)
    D-11
    1.Ina Ylsöbäck Kraft24.10 (3-3-0)
    H-13
    1.William Granskog Kraft23.37 (1-0-0)
    2.Filip Liljeqvist LIF31.44 (4-3-4)
    D-13
    1.Moa Kakkuri Kraft35.13 (2-0-1)
    H-15
    1.Lukas Liljeqvist LIF33.08 (3-5-4)
    D-15
    1.Wilma Strandholm IF Fyren28.18 (1-2-2)
    2.Linnea Halonen Kraft29.32 (3-2-2)
    3.Amanda Nyfors LIF29.47 (3-1-2)
    D-21
    1.Pernilla Sundvik LIF45.56 (3-1-0)
    H
    1.Stefan Mäki LIF31.52 (2-2-4-3)
    2.Tony Wiik LIF32.19 (3-2-0-4)
    3.Jonas Vesterback IF Fyren35.38 (1-3-1-1)
    H-35
    1.Mats Juthström IF Fyren41.20 (1-3-1-3)
    H-55
    1.Kent Nykamb IF Fyren36.15 (1-3-1-3)
    H-65
    1.Henning Nynäs LIF38.50 (1-1-3-3)
    2.Lars Forsman IF Fyren39.25 (0-1-1-2)
    Nybörjarklass
    1.Mikael Ylsöbäck Kraft25.08 (5-4-3)
    2.Jan Granskog Kraft25.44 (4-2-4)
    3.Stig-Erik Ingves Kraft32.27 (5-3-4)
  • Löpskytte cup, (5.6)
    ÖID-cup löpskytte 5.6.2014
    H-9
    1.William Rönn Kraft11.06 (0-0)
    D-9
    1.Venla Strandholm IF Fyren12.05 (0-0)
    D-11
    1.Ina Ylsöbäck Kraft20.01 (0-1)
    H-13
    1.Marius Bengs Kraft18.17 (0-0-1)
    2.William Granskog Kraft25.41 (1-2-2)
    3.Filip Liljeqvist LIF25.44 (1-1-0)
    H-15
    1.Lucas Liljeqvist LIF31.02 (3-2-4)
    D-15
    1.Wilma Strandholm IF Fyren27.28 (2-2-1)
    D-19
    1.Carolin Sandelin Kraft33.19 (3-3-5)
    H
    1.Jonas Vesterback IF Fyren27.13 (0-1-2)
    H-35
    1.Stefan Mäki LIF23.42(2-2-2)
    H-45
    1.Fredrik Mattson LIF29.26 (3-1-0)
    H-55
    1.Kent Nykamb IF Fyren32.43 (4-5-3)
    H-65
    1.Henning Nynäs LIF29.18 (2-2-1)
    2.Per Snellman LIF33.27 (1-2-1)
    3.Lars Forsman IF Fyren34.17 (3-3-1)
    Nybörjarklass
    1.Jan Granskog Kraft28.59 (4-3-1)
    2.Mikael Ylsöbäck Kraft32.17 (5-5-5)
    3.Fredrik Bengs Kraft34.51 (5-4-3)
  • Klubbmästerskap, (13.8)
    Klubbmästerskap 13.8.2014
    Intressegrupp flickor
    Ida Karlsson40m-längd
    Olivia Svartgrund40m-längd
    Amanda Svartgrund40m-längd
    Emma Vägar40m
    Thilde Lundvall40m-längd
    Amanda Vesterback40m-längd
    Linnea Andtsjö40m-längd
    Amanda Aspbäck40m-längd
    Ella Berglund40m-längd
    Celine Ramstedt40m-längd
    Tilde Björkblom40m-längd
    Alva Blomberg40m-längd
    Wilma Backholm40m-längd
    Anni Garrido40m-längd
    F-7 år 40 m
    Agnes Berglund8,48
    Mathilda Aspbäck9,58
    Abie Garrido9,82
    Nina Palomaa11,63
    Emma Långström12,13
    F-7 år bollkastning
    Mathilda Aspbäck7,84
    Abie Garrido7,06
    Felicia Nyståhl6,38
    Nina Palomaa5,56
    F-7 år längd
    Agnes Berglund2,14
    Felicia Nyståhl2,04
    Emma Långström1,55
    F-7 år 400 m
    Celine Ramstedt2,07
    Mathilda Aspbäck2,11
    Abie Garrido2,12
    Agnes Berglund2,30
    Felicia Nyståhl2,39
    Nina Palomaa2,43
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar7,98
    Linnea Westerlund8,82
    Jennifer Sten9,11
    F-9 år längd
    Elin Vägar2,86
    Jennifer Sten2,58
    Linnea Westerlund2,02
    F-9 år 400 m
    Elin Vägar1,36
    Jennifer Sten1,45
    Intressegrupp pojkar
    Milton Blomqvist40m-längd
    Elias Vesterback40m-längd
    William Nyfors40m
    Sindre Ramstedt40m-längd
    Liam Ruusuvirta40m
    Elwin Fröding40m-längd
    Wilmer Björkblom40m-längd
    Jonathan Rönnholm40m-längd
    Alek Garrido40m
    P-7 år 40 m
    Filip Fröding8,18
    Simon Sten8,55
    Jakob Blomqvist8,83
    Marius Ramstedt9,71
    Elias Norrgård10,22
    Isak Lindholm10,54
    P-7 år bollkastning
    Casper Holm13,00
    Linus Ruusuvirta8,83
    Liam Ruusuvirta7,97
    Marius Ramstedt6,41
    P-7 år längd
    Filip Fröding2,59
    Casper Holm2,21
    Jakob Blomqvist2,12
    Oskar Norrgård2,00
    Elias Norrgård1,75
    Linus Ruusuvirta1,63
    Isak Lindholm1,56
    P-7 år 400 m
    Filip Fröding1,36
    Marius Ramstedt1,43,5
    Simon Sten1,51
    Jakob Blomqvist2,08
    Casper Holm2,08
    Elias Norrgård2,09
    Oskar Norrgård2,22
    Isak Lindholm2,23
    Linus Ruusuvirta2,23,5
    P-9 år 40 m
    Elvin Söderlund7,72
    Joel Blomqvist8,09
    Noel Bernas8,20
    P-9 år bollkastning
    Joel Blomqvist18,42
    P-9 år längd
    Elvin Söderlund2,76
    Noel Bernas2,20
    P-9 år 400 m
    Elvin Söderlund1,34
    Joel Blomqvist1,35
    Noel Bernas1,41
    P-11 år 40 m
    Otto Karlsson8,28
    P-11 år kula
    Otto Karlsson5,48
    P-11 år 400 m
    Otto Karlsson1,43
  • Klubbtävling, (6.8)
    Klubbtävling nr 8/6.8.2014
    Intressegrupp flickor
    Ella Berglund40m-höjd
    Celine Ramstedt40m-höjd
    Thilde Lundvall40m-höjd
    Josephine Nyfors40m
    Michelle Moliis40 m
    Tilde Björkblom40m-höjd
    Ida Karlsson40m-höjd
    F-7 år 40 m
    Agnes Berglund7,98
    F-7 år höjd
    Agnes Berglund85
    Intressegrupp pojkar
    Sindre Ramstedt40m-höjd
    William Nyfors40 m
    Wilmer Björkblom40m-höjd
    P-7 år 40 m
    Marius Ramstedt8,70
    Jakob Blomqvist7,94
    Elias Norrgård9,68
    P-7 år höjd
    Marius Ramstedt80
    P-9 år 40 m
    Elvin Söderlund7,60
    Joel Blomqvist7,34
    P-9 år höjd
    Elvin Söderlund90
  • Klubbtävling, (30.7)
    Klubbtävling nr7/30.7.2014
    Intressegrupp flickor
    Amanda Vesterback40m-stafett
    Emma Vägar40m-stafett
    Amanda Aspbäck40m-stafett
    Tilde Björkblom40m
    Thilde Lundvall40m-stafett
    Anni Garrido40m-stafett
    Amanda Svartgrund40m-stafett
    Olivia Svartgrund40m-stafett
    Wilma Backholm40m-stafett
    F-7 år 40 m
    Mathilda Aspbäck8,76
    Abie Garrido8,66
    F-7 år kula
    Abie Garrido1,69
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar7,86
    F-9 år kula
    Elin Vägar3,24
    Intressegrupp pojkar
    Elias Vesterback40m-stafett
    Liam Ruusuvirta40m-stafett
    Wilmer Björkblom40m-stafett
    Alek Garrido40m
    P-7 år 40 m
    Isak Lindholm9,91
    Linus Ruusuvirta9,33
    Casper Holm8,26
    P-7 år kula
    Casper Holm3,81
    Isak Lindholm2,05
    Linus Ruusuvirta1,97
    Liam Ruusuvirta1,54
    P-9 år 40 m
    Noel Bernas7,88
    Elvin Söderlund7,32
    P-9 år kula
    Noel Bernas2,88
    Elvin Söderlund3,30
    P-11 år 40 m
    Otto Karlsson7,66
    P-11 år kula
    Otto Karlsson5,87
  • Klubbtävling, (9.7)
    Klubbtävling nr 6/9.7.2014
    Intressegrupp flickor
    Emma Vägar40m-bollkast
    Amanda Vesterback40m-bollkast
    Ella Berglund40m-bollkast
    Amanda Aspbäckbollkast
    Linnea Andtsjö40m
    Ida Karlsson40m-bollkast
    Olivia Svartgrund40m-bollkast
    Amanda Svartgrund40m-bollkast
    Lova Augustson40m-bollkast
    Anni Garrido40m-bollkast
    F-7 år 40 m
    Emma Långström9,30
    Agnes Berglund7,52
    Matilda Aspbäck8,16
    Nina Palomaa9,20
    Abie Garrido7,88
    F-7 år bollkastning
    Emma Långström6,64
    Agnes Berglund9,29
    Matilda Aspbäck6,50
    Nina Palomaa6,40
    Abie Garrido4,54
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar6,82
    F-9 år bollkastning
    Elin Vägar9,54
    Intressegrupp pojkar
    Elias Vesterback40m-bollkast
    Alex Staffans40m-bollkast
    Milton Blomqvist40m-bollkast
    Jonathan Rönnholm40m-bollkast
    P-7 år 40 m
    Isak Lindholm8,30
    P-9 år 40 m
    William Hansson7,28
    Elvin Söderlund6,61
    Noel Bernas6,70
    P-9 år bollkastning
    Elvin Söderlund16,06
    Noel Bernas13,70
  • FSSM Löpskytte, (27.7)
    D-9
    1Sari Rantoja(1) 11:48
    2Venla Strandholm(3) 13:29
    H-9
    1Juuso Peltola(0) 10:16
    2William Rönn(0) 10:57
    3Arno Hautaniemi(0) 11:31
    4Timi Rinta-Keturi(1) 12:09
    D-11
    1Jenna Peltola(0) 13:09
    2Ina Ylsöbäck(1) 14:23
    3Marika Rantaoja(0) 15:10
    4Paula Ala-Aho(0) 16:43
    H-11
    1Matias Nevala(0) 11:55
    2Joonas Nelimarkka(0) 12:35
    3Karri Stevander(1) 12:42
    4Jeremias Bengs(1) 12:53
    5Atte Panttila(3) 14:53
    D-13
    1Juulia Nelimarkka(0) 13:26
    2Anni Rinta-Keturi(4) 15:20
    3Ronja Grönholm(4) 15:47
    4Alice Äbb(5) 16:21
    5Emma Haglund(8) 17:58
    6Moa Kakkuri(4) 23:57
    H-13
    1Jarkko Rantoja(2) 11:19
    2Artturi Hautaniemi(3) 12:32
    3Marius Bengs(3) 13:45
    4William Granskog(3) 13:58
    5Axel Grönholm(6) 16:08
    6Filip Liljekvist(9) 21:52
    D-15
    1Nella Keskinen(0) 17:43
    2Wilma Strandholm(2) 18:32
    3Tina Mäki-Panula(5) 18:56
    4Linnea Halonen(5) 20:39
    5Amanda Nyfors(5) 21:11
    6Maria Söderlund(7) 22:29
    7Tia-Maria Hautaniemi(7) 23:32
    8Emma Äbb(6) 25:07
    H-15
    1Santtu Panttila(0) 14:38
    2Patrik Kuutinen(6) 17:42
    3Sameli Joronen(5) 18:58
    4Markus Söderlund(3) 19:33
    5Lauri Kataja-Rahko(9) 22:03
    6Jonni Mukkala(8) 22:16
    7Lukas Liljekvist(6) 22:39
    D-17
    1Heidi Kuutinen(3) 16:10
    2Jenny Fellman(3) 19:02
    3Sanna-Maria Purola(6) 19:49
    4Sofia Joronen(4) 20:24
    5Katri Ala-Aho(5) 21:53
    6Minna Hautaniemi(4) 24:11
    D-19
    1Emmi Hautaniemi(4) 23:39
    2Caroline Sandelin(8) 26:31
    H-21
    1Oskar Haajanen(4) 35:17
    H-35
    1Dan Öhman(4) 24:25
    2Mats Juthström(3) 36:09
    D-40
    1Susanna Rinta-Keturi(8) 26:42
    D-45
    1Hilkka Mäki-Panula(2) 22:21
    H-45
    1Carl-Johan Wasström(7) 16:50
    2Mika Rinta-Keturi(6) 18:57
    3Fredrik Mattson(5) 22:45
    H-50
    1Jorma Sompinmäki(3) 17:51
    2Leif Haajanen(6) 19:46
    3Bo-Erik Söderlund(5) 20:00
    H-55
    1Pertti Luuri(3) 17:12
    2Kent Nykamb(3) 19:13
    3Bror-Erik Hansson(4) 19:27
    4Anders Mattsson(6) 20:35
    5Helge Lindroos(3) 20:38
    H-60
    1Mikael Tackman(3) 28:33
    H-65
    1Henning Nynäs(2) 20:01
    2Per Snellman(2) 23:49
    3Lars Forsman(5) 23:50
    H-70
    1Ole Jonasson(5) 25:16
    2Rune Karlsson(8) 30:08
    D
    1Johanna Keisala(4) 25:03
    2Päivi Päränen(5) 25:04
    H
    1Andreas Selenius(3) 20:27
    2Juha Palonen(4) 20:46
    3Mika Lammi(7) 22:24
    4Tommy Haglund(4) 28:10
    5Jonas Vesterback(7) 29:46
  • FSSM Löpskytte, (26.7)
    D-11
    1Ina Ylsöbäck(0) 13:58
    2Venla Strandholm(2) 17:40
    H-11
    1Jeremias Bengs(2) 14:11
    2Willam Rönn(1) 16:25
    D-13
    1Ronja Grönholm(4) 25:02
    2Alice Äbb(8) 27:38
    3Emma Haglund(15) 29:22
    H-13
    1Marius Bengs(4) 20:18
    2William Granskog(6) 24:37
    3Axel Grönholm(8) 25:26
    D-15
    1Wilma Strandholm(5) 27:53
    2Linnea Halonen(9) 30:26
    3Maria Söderlund(10) 31:55
    4Emma Äbb(4) 33:53
    5Amanda Nyfors(12) 33:55
    H-15
    1Patrik Kuutinen(6) 25:17
    2Markus Söderlund(11) 34:12
    D-17
    1Heidi Kuutinen(4) 27:05
    2Jenny Fellman(5) 31:04
    D-19
    1Caroline Sandelin(12) 41:41
    D-21
    1Pernilla Sundvik(8) 53:09
    H-21
    1Oskar Haajanen(15) 59:28
    H-35
    1Dan Öhman(12) 39:26
    2Mats Juthström(5) 53:33
    H-45
    1Carl-Johan Wasström(17) 37:53
    H-50
    1Leif Haajanen(13) 41:44
    2Bo-Erik Söderlund(11) 42:09
    H-55
    1Bror-Erik Hansson(10) 40:45
    2Kent Nykamb(9) 41:35
    3Anders Mattsson(15) 43:57
    4Helge Lindroos(12) 46:02
    H-60
    1Per-Erik Lindholm(14) 41:14
    2Mikael Tackman(3) 44:45
    H-65
    1Henning Nynäs(6) 36:05
    2Lars Forsman(8) 42:06
    3Per Snellman(12) 47:41
    H-70
    1Rune Karlsson(13) 51:13
    2Ole Jonasson(4) 52:07
    H
    1Andreas Selenius(7) 35:08
    2Tommy Haglund(8) 41:48
    3Jonas Vesterback(10) 44:17
  • Klubbtävling, (2.7)
    Klubbtävling nr 5, 2.7.2014
    Intressegrupp flickor40m
    Amanda Aspbäck
    Emma Vägar
    F-7 år 40 m
    Felicia Nyståhl9,18
    Mathilda Aspbäck8,68
    F-7 år 150 m
    Felicia Nyståhl45,73
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar7,02
    F-9 år 150 m
    Elin Vägar27,23
    Intressegrupp pojkar40 m-150m
    Liam Ruusuvirtax-x
    Elwin Frödingx
    P-7 år 40 m
    Linus Ruusuvirta9,01
    Jakob Blomqvist8,30
    Filip Fröding7,44
    Isak Lindholm9,74
    P-7 år 150 m
    Filip Fröding35,01
    Linus Ruusuvirta41,48
    Isak Lindholm50,01
    P-9 år 40 m
    Joel Blomqvist7,05
    Elvin Söderlund6,75
    Noel Bernas6,53
    P-9 år 150 m
    Joel Blomqvist27,02
    Elvin Söderlund26,02
    Noel Bernas26,88
    P-11 år 40 m
    Otto Karlsson7,27
  • Klubbtävling, (25.6)
    Klubbtävling nr 4-25.6.2014
    Intressegrupp flickor40 m-längd
    Ella Berglundx-x
    Minea Stangrundx
    Emma Vägarx-x
    Alva Blombergx-x
    Thilde Lundvallx-x
    Linnea Andtsjöx-x
    Amanda Vesterbackx-x
    Tilde Björkblomx-x
    Wilma Backholmx-x
    Ida Karlssonx-x
    Celine Ramstedtx-x
    Amanda Svartgrundx-x
    Olivia Svartgrundx-x
    F-7 år 60 m
    Agnes Berglund13,06
    Felicia Nyståhl14,71
    Emma Långström16,86
    Nina Palomaa16,67
    F-7 år spju
    Agnes Berglund4,20
    Felicia Nyståhl2,27
    Emma Långström2,96
    Nina Palomaa1,83
    F-9 år 60 m
    Elin Vägar11,06
    Jennifer Sten11,66
    F-9 år spjut
    Jennifer Sten6,08
    Intressegrupp pojkar 40 m-längd
    Liam Ruusuvirtax-x
    Noel Blombergx-x
    Elias Vesterbackx-x
    Wilmer Björkblomx-x
    Alex Nordmyrx-x
    Elwin Frödingx-x
    Jonathan Rönnholmx-x
    Sindre Ramstedtx-x
    P-7 år 60 m
    Linus Ruusuvirta13,90
    Isak Lindholm14,18
    Hampus Stangrund13,43
    Oscar Norrgård13,09
    Elias Norrgård13,29
    Simon Sten12,22
    Jakob Blomqvist12,44
    Casper Holm11,86
    Marius Ramstedt13,01
    Filip Fröding10,50
    P-7 år spjut
    Linus Ruusuvirta3,68
    Isak Lindholm3,17
    Oscar Norrgård4,40
    Elias Norrgård2,70
    Simon Sten6,65
    Jakob Blomqvist5,85
    Casper Holm4,38
    Marius Ramstedt5,43
    Hampus Stangrund2,13
    Filip Fröding6,93
    P-9 år 60 m
    Noel Bernas10,75
    William Hansson10,96
    Joel Blomqvist10,52
    Krister Rönnqvist11,89
    P-9 år spjut
    Noel Bernas4,50
    Krister Rönnqvist5,53
    P-13 år 60 m
    Niko Palomaa10,84
    P-13 år 3-steg
    Otto Karlsson5,42
  • Klubbtävling, (18.6)
    Klubbtävling nr 3/18.6
    Intressegrupp flickor200m-höjd
    Emma Vägarx-x
    Thilde Lundvallx-x
    Ella Berglundx-x
    Ida Karlssonx-x
    Amanda Vesterbackx-x
    Linnea Andtsjöx-x
    Wilma Backholmx-x
    Tilde Björkblomx-x
    Alva Blombergx-x
    Amanda Svartgrundx-x
    Olivia Svartgrundx-x
    F-7 år 400 m
    Emma Långström2,47
    Agnes Berglund2,23
    F-7 år höjd
    Emma Långström65
    Agnes Berglund80
    Linnea Ribacka deltog i klubb 3
    F-9 år 400 m
    Elin Vägar1,36
    Elvira Södergran1,48
    F-9 år höjd
    Elin Vägar90
    Elvira Södergran75
    Intressegrupp pojkar200m-höjd
    Jonathan Rönnholmx-x
    William Nyforsx-x
    Milton Blomqvistx-x
    Elias Vesterbackx-x
    Liam Widex-x
    Elwin Frödingx-x
    Liam Ruusuvirtax-x
    Wilmer Björkblomx-x
    Noel Blombergx
    P-7 år 400 m
    Isak Lindholm2,20
    Filip Fröding1,35
    Linus Ruusuvirta2,01
    Jakob Blomqvist2,16
    Casper Holm1,45
    P-7 år höjd
    Isak Lindholm65
    Filip Fröding80
    Jakob Blomqvist70
    Casper Holm75
    P-9 år 400 m
    Noel Bernas1,39
    Krister Rönnqvist1,55
    Wilmer Ribacka2,07
    P-9 år höjd
    Noel Bernas80
    Krister Rönnqvist90
    Wilmer Ribacka85
    P-13 år spjut
    Joel Lindholm22,85
  • Klubbtävling, (11.6)
    Klubbtävling nr 2/11.6.2014
    Intressegrupp flickor40m-bollkastning
    Amanda Aspbäckx-x
    Sofia Rönnholmx-x
    Ida Karlssonx-x
    Linnea Andtsjöx-x
    Wilma Backholmx-x
    Michelle Moliisx-x
    Amanda Svartgrundx-x
    Ella Berglundx-x
    Emma Vägarx-x
    Tilde Lundvallx-x
    Tilde Björkblomx-x
    Josephine Nyforsx-x
    Hurija Hodzicx-x
    Alva Blombergx-x
    Celine Ramstedtx-x
    Anni Garridox
    F-7 år 40 m
    Mathilda Aspbäck9,88
    Felicia Nyståhl10,32
    Emma Långström9,97
    Agnes Berglund8,16
    Abie Garido9,31
    Agnes Bäcklund9,98
    Linnea Ribacka9,45
    F-7 år bollkastning
    Mathilda Aspbäck5,46
    Felicia Nyståhl5,13
    Emma Lånström5,52
    Agnes Berglund7,36
    Abie Garido6,31
    Agnes Bäcklund4,28
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar7,79
    Linnea Westerlund7,96
    F-9 år bollkastning
    Elin Vägar11,69
    Linnea Westerlund12,62
    Intressegrupp pojkar40m-bollkastning
    Jonathan Rönnholmx-x
    Wilmer Björkblomx-x
    William Moliisx-x
    Milton Blomqvistx-x
    Noel Blombergx-x
    Elvin Frödingx-x
    Sindre Ramstedtx-x
    P-7 år 40 m
    Jakob Blomqvist8,17
    Oskar Norrgård8,42
    Harun Hodzic9,69
    Elias Norrgård10,23
    Casper Holm8,44
    Marius Ramstedt8,94
    Isak Lindholm
    P-7 år bollkastning
    Jakob Blomqvist10,79
    Oskar Norrgård8,75
    Harun Hodzic9,77
    Elias Norrgård9,07
    Casper Holm10,05
    Marius Ramstedt9,67
    Isak Lindholm
    P-9 år 40 m
    Noel Bernas7,90
    Joel Blomqvist7,92
    William Hansson7,96
    William Moliis9,48
    Elvin Söderlund7,37
    Wilmer Ribacka8,59
    P-9 år bollkastning
    Noel Bernas16,82
    Joel Blomqvist20,43
    William Hansson12,26
    William Moliis11,36
    Elvin Söderlund21,18
    P-11 år 60 m
    Faruk Hodzic10,94
  • Klubbtävling, (4.6)
    Klubbtävling nr 1 / 4.6.2014
    Intressegrupp flickor40m-längd
    Emma Vägarx-x
    Josephine Nyforsx
    Wilma Backholmx-x
    Amanda Vesterbackx-x
    Hurija Hodzicx-x
    Ella Berglundx-x
    Celine Ramstedtx-x
    Noomi Åkerholmx-x
    Amanda Aspbäckx-x
    Tilde Lundvallx-x
    Tilde Björkblomx
    F-7 år 40 m
    Agnes Berglund8,16
    Stella Åkerholm9,95
    Felicia Nyståhl10,30
    Mathilda Aspbäck9,87
    Linnea Ribacka9,20
    Agnes Bäcklund9,80
    Nina Palomaa10,39
    F-7 år längd
    Agnes Berglund2,40
    Stella Åkerholm1,89
    Felicia Nyståhl1,67
    Mathilda Aspbäck1,82
    Linnea Ribacka1,39
    Agnes Bäcklund1,11
    Nina Palomaa1,29
    F-9 år 40 m
    Elin Vägar7,73
    Linnea Westerlund7,77
    F-9 år längd
    Elin Vägar2,25
    Linnea Westerlund2,43
    Intressegrupp pojkar40 m-längd
    William Nyforsx
    Milton Blomvistx-x
    Liam Widex-x
    Wilmer Björkblomx-x
    Elwin Frödingx-x
    Elias Vesterbackx-x
    Sindre Ramstedtx-x
    Liam Ruusuvirtax-x
    P-7 år 40 m
    Filip Fröding7,96
    Elias Norrgård8,89
    Oskar Norrgård8,89
    Marius Ramstedt8,89
    Isak Lindholm9,45
    Casper Holm7,74
    Linus Ruusuvirta9,87
    Jakob Blomqvist8,22
    P-7 år längd
    Filip Fröding2,35
    Elias Norrgård1,99
    Marius Ramstedt1,98
    Casper Holm2,20
    Linus Ruusuvirta2,00
    Jakob Blomqvist1,69
    Oscar Norrgård2,09
    Isak Lindholm1,99
    P-9 år 40 m
    Joel Blomqvist7,43
    Elvin Söderlund7,16
    Christer Rönnqvist8,18
    Wilmer Ribacka8,26
    P-9 år längd
    Joel Blomqvist2,23
    Elvin Söderlund2,82
    Christer Rönnqvist2,53
    Wilmer Ribacka2,16
    P-11 år 60 m
    Faruk Hodzic10,22
    Otto Karlsson10,86
    P-11 år längd
    Faruk Hodzic2,68
    Otto Karlsson2,95
    P-13 år 60 m
    Niko Palomaa10,41
    P-13 år längd
    Niko Palomaa2,63
  • Löpskytte cup, (7.6)
    ÖID löpskytte cup 7.6.2014 Waterloo
    sluttid(bommar)
    H-9
    1William Rönn IF Kraft11.06 (0-0)
    D-9
    1Wenla Strandholm IF Fyren12.05 (0-0)
    D-11
    1Ina Ylsöbäck IF Kraft20.01 (0-1)
    H-13
    1Marius Bengts IF Kraft18.17 (0-0-1)
    2William Granskog IF Kraft25.41 (1-2-2)
    3Filip Liljeqvist LIF25.44 (1-1-0)
    H-15
    1Lucas Liljeqvist LIF31.02 (3-2-4)
    D-15
    1Wilma Strandholm IF Fyren27.28 (2-2-1)
    D-19
    1Carolin Sandelin IF Kraft33.19 (3-3-5)
    Herrar
    1Jonas Vesterback IF Fyren27.13 (0-1-2)
    H-35
    1Stefan Mäki LIF23.42 (2-2-2)
    H-45
    1Fredrik Mattsson LIF29.26 (3-1-0)
    H-55
    1Kent Nykamb IF Fyren32.43 (4-5-3)
    H-65
    1Henning Nynäs LIF29.18 (2-2-1)
    2Per Snellman LIF33.27 (1.2.1)
    3Lars Forsman IF Fyren34.17 (3-3-1)
    Nybörjarklass
    1Jan Granskog IF Kraft28.59 (4-3-1)
    2Mikael Ylsöbäck IF Kraft32.17 (5-5-5)
    3Fredrik Bengts IF Kraft34.51 (5-4-3)
  • Terrängcup 14.5.2014, (14.5)
    Intressegrupp, flickor
    Agnes Bäcklund
    Alva Blomberg
    Amanda Vesterback
    Celine Ramstedt
    Ella Berglund
    Emma Vägar
    Katya-Linn Rosbäck
    Linnea Ribacka
    Tilde Lundvall
    Tindra Juthström
    Wilma Backholm
    Intressegrupp, pojkar
    Elias Norrgård
    Elvin Fröding
    Hannes Helgas
    Isak Lindholm
    Joel Bjurbäck
    Leo Bäcklund
    Marius Ramstedt
    Noel Blomberg
    Oscar Björkqvist
    Sindre Ramstedt
    Wilmer Björkblom
    Flickor 7 år
    1Abie Garrido3:17
    2Agnes Berglund3:52
    3Andrea Rosbäck4:15
    4Nina Palomaa5:28
    Pojkar 7 år
    1Linus Ruusuvirta3:08
    2Casper Holm3:15
    3Erik Hartvik4:11
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar2:35
    2Elenor Bäcklund3:05
    3Matilda Bjurbäck3:18
    4Cecilia Hartvik4:31
    Pojkar 8 år
    1Joel Blomqvist2:50
    2Elvin Söderlund2:58
    Flickor 9 år
    1Linnea Westerlund3:34
    2Jennifer Sten4:03
    Pojkar 9 år
    1Hugo Helgas3:35
    2Axel Söderholm4:12
    3Nicolay Häggdahl4:56
    4Wilmer Ribacka5:46
    Pojkar 12 år
    1Joel Lindholm3:18
    2Niko Palomaa3:38
  • Terrängcup 7.5.2014, (7.5)
    Intressegrupp, flickor
    Aline Kronstrand
    Alva Blomberg
    Amanda Aspbäck
    Amanda Svartgrund
    Amanda Vesterback
    Celine Ramstedt
    Ella Berglund
    Ellen Björkqvist
    Emma Vägar
    Katya-Linn Rosbäck
    Linnea Ribacka
    Matilda Aspbäck
    Tilde Lundvall
    Tilde Lundvall
    Intressegrupp, pojkar
    Elias Norrgård
    Elias Westerback
    Isak Lindholm
    Jakob Blomqvist
    Joel Bjurbäck
    Leo Bäcklund
    Liam Ruusuvirta
    Marius Ramstedt
    Noel Blomberg
    Oscar Björkqvist
    Sindre Ramstedt
    Wilmer Björkblom
    Flickor 7 år
    1Abie Garrido4:15
    2Agnes Berglund4:51
    3Andrea Rosbäck5:10
    4Nina Palomaa6:12
    Pojkar 7 år
    1Filip Fröding3:21
    2Simon Sten4:02
    3Linus Ruusuvirta4:09
    4Casper Holm4:16
    5Oscar Norrgård4:50
    6Eric Hartvik5:50
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar3:33
    2Elvira Södergran3:54
    3Elenor Bäcklund4:04
    4Cecilia Hartvik5:57
    Pojkar 8 år
    1Elvin Söderlund3:16
    2Joel Blomqvist3:17
    Flickor 9 år
    1Linnea Westerlund3:23
    2Jennifer Sten3:47
    Pojkar 9 år
    1Axel Söderholm3:36
    2Casper Storbjörk3:58
    3Nicolay Häggdahl4:21
    4Wilmer Ribacka4:48
    Flickor 11 år
    1Nicole Hultholm3:00
    2Alma Södergran3:22
    Pojkar 12 år
    1Joel Lindholm2:58
    2Niko Palomaa3:31
  • Terrängcup 28.4.2014, (28.4)
    Intressegrupp, flickor
    Alva Blomberg
    Matilda Aspbäck
    Wilma Backholm
    Amanda Svartgrund
    Amanda Vesterback
    Celine Ramstedt
    Katya-Linn Rosbäck
    Amanda Aspbäck
    Aline Krokstrand
    Tilde Björkblom
    Tilde Lundvall
    Intressegrupp, pojkar
    Wilmer Björkblom
    Jakob Blomqvist
    Liam Ruusuvirta
    Noel Blomberg
    Elias Westerback
    Leo Bäcklund
    Elvin Fröding
    Sindre Ramstedt
    Isak Lindholm
    Joel Bjurbäck
    Flickor 7 år
    1Andrea Rosbäck3:04
    2Nina Palomaa3:23
    Pojkar 7 år
    1Filip Fröding2:09
    2Simon Sten2:19
    3Casper Holm2:27
    4Oscar Norrgård2:43
    5Linus Ruusuvirta2:44
    6Erik Hartvik3:30
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar2:00
    2Elenor Bäcklund2:28
    3Matilda Bjurbäck2:49
    4Cecilia Hartvik3:44
    Pojkar 8 år
    1Elivn Söderlund1:59
    2Joel Blomqvist2:02
    Flickor 9 år
    1Linnea Westerlund1:58
    2Jennifer Sten2:10
    Pojkar 9 år
    1Axel Söderholm2:21
    2Casper Storbjörk2:28
    3Nicolay Häggdahl2:40
    4Wilmer Ribacka3:02
    Pojkar 10 år
    1Faruk Hodzic2:19
    Flickor 11 år
    1Nicole Hultholm2:10
    2Alma Södergran2:19
    Pojkar 12 år
    1Joel Lindholm2:09
    Pojkar 13 år
    1Gabriel Södergran2:07
  • Terrängcup 23.4.2014, (23.4)
    Intressegrupp, flickor
    Nova Juthström
    Tindra Juthström
    Linnea Ribacka
    Alva Blomberg
    Matilda Aspbäck
    Agnes Bäcklund
    Wilma Backholm
    Amanda Svartgrund
    Amanda Vesterback
    Celine Ramstedt
    Katya-Linn Rosbäck
    Emma Vägar
    Ella Berglund
    Amanda Aspbäck
    Aline Kronstrand
    Intressegrupp, pojkar
    Wilmer Björkblom
    Jakob Blomqvist
    Elias Norrgård
    Liam Ruusuvirta
    Marius Ramstedt
    Noel Blomberg
    Elias Westerback
    Leo Bäcklund
    Elvin Fröding
    Sindre Ramstedt
    Flickor 7 år
    1Agnes Berglund4:33
    2Nina Palomaa5:33
    3Andrea Rosbäck6:35
    Pojkar 7 år
    1Filip Fröding3:17
    2Simon Sten3:44
    3Linus Ruusuvirta4:07
    4Oscar Norrgård5:06
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar3:19
    2Elenor Bäcklund3:58
    Pojkar 8 år
    1Joel Blomqvist3:16
    Flickor 9 år
    1Jennifer Sten5:32
    Pojkar 9 år
    1Axel Söderholm6:06
    2Casper Storbjörk6:12
    3Wilmer Ribacka6:53
    4Nicolay Häggdahl7:02
    Flickor 11 år
    1Nicole Hultholm4:46
    2Alma Södergran5:22
    Pojkar 12 år
    1Emil Bäcklund4:35
    2Nico Palomaa4:44
    Pojkar 13 år
    1Gabriel Södergran4:30
  • Klubbtävling 05.02.2014, (5.2)
    Pojkar 6 år
    1Jakob Blomqvist14:17
    2Liam Ruusuvirta33:25
    3Elwin Fröding35:40
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar7:57
    2Agnes Berglund11:34
    Pojkar 8 år
    1Joel Blomqvist6:53
    2Filip Fröding7:01
    3Simon Sten9:02
    4Hampus Mattans13:04
    5Linus Ruusuvirta16:59
    6Harun Hodzic21:28
    7Erik Hartvik29:41
    Flickor 10 år
    1Jennifer Sten5:50
    2Belinn Lindeqvist8:31
    3Elvira Södergran10:39
    Pojkar 10 år
    1Emil Smedback7:41
    2Faruk Hodzic8:00
    3Jonathan Backholm9:13
    4Wilmer Ribacka11:31
    Pojkar 12 år
    1Elias Mattans7:33
    Flickor 12 år
    1Alma Södergran6:14
    Pojkar 14 år
    1Gabriel Södergran4:53
    Flickor 14 år
    1Nicoline Nystrand5:12
  • Klubbtävling, (29.1)
    Pojkar 6 år
    1Jakob Blomqvist10:29
    2Elwin Fröding14:55
    Flickor 8 år
    1Elin Vägar05:58
    Pojkar 8 år
    1Joel Blomqvist05:21
    2Simon Sten06:28
    3Filip Fröding07:25
    Flickor 10 år
    1Jennifer Sten04:24
    Pojkar 10 år
    1Emil Smedback05:41
    2Jonathan Backholm05:55
    Pojkar 14 år
    1Eldar Durak03:53
    Flickor 16 år
    1Karolina Mattans04:13