Välkommen till IF Fyrens hem på webben!!

Idrottsföreningen IF Fyrens hemort är Korsnäs. Föreningen ordnar verksamhet inom friidrott, skidåkning och skidskytte. Välkommen med du också!

IF Fyren finns också på Facebook!
Resultat 2019Välj år
  • Klubbmästerskap 2019, (13.3)
    KLUBBMÄSTERSKAP13.3.2019Klassisk
    Flickor 6år (600m)Resultat
    1Signe Fröding00:03:56
    2Julia Vestberg00:06:44
    3Edith Hofman00:07:29
    4Celia Blomqvist00:07:59
    Pojkar 6år (600m)
    1Edvin Kronstrand00:05:45
    2Kevin Sten00:05:49
    3Tim Karlsson00:07:21
    4Adrian Snickars00:09:57
    Flickor 8år (1km)
    1Aline Kronstrand00:07:22
    2Sarah Vestberg00:08:20
    3Olivia Svartgrund00:08:22
    4Ariana Lind00:09:02
    Pojkar 8år (1km)
    1Sindre Ramstedt00:05:06
    2Elias Vesterback00:06:17
    3William Snickars00:07:13
    4Hannes Helgas00:07:59
    5Theo Nyståhl00:09:08
    Flickor 10år (2km)
    1Celine Ramstedt00:09:39
    1Amanda Vesterback00:09:39
    3Emma Vägar00:09:49
    4Ida Karlsson00:10:50
    5Ella Berglund00:11:46
    6Amanda Svartgrund00:13:17
    Pojkar 10år (2km)
    1Elwin Fröding00:08:14
    2Hannes Söderman00:10:35
    3Oliver Överholm00:15:05
    Flickor 12år (2,5km)
    1Agnes Berglund00:13:14
    Pojkar 12år (2,5km)
    1Filip Fröding00:08:00
    2Marius Ramstedt00:08:58
    3Casper Holm00:10:15
    4Isak Lindholm00:13:20
    5Jakob Blomqvist00:13:36
  • Distriktstävling 2019, (6.3)
    Resultat6.3.2019
    Klass D6 (0,5km)Resultat
    1Saga Nordkvist Sundom IF00:03:23
    2Julia Vestberg IF Fyren00:07:58
    3Edith Hofman IF Fyren00:09:54
    Klass H6 (0,5km)
    1Ivar Tallgren Malax IF00:03:47
    2Cornelius Granlund Närpes Kraft skidförening00:04:08
    3Edvin Kronstrand IF Fyren00:05:55
    4Kevin Sten IF Fyren00:06:20
    5Tim Karlsson IF Fyren00:08:14
    6Vilgot Kronstrand00:08:55
    Klass D8 (1km)
    1Nova Enlund Närpes Kraft Skidförening00:04:36
    2Maja Snickars Närpes Kraft skidförening00:04:48
    3Alva Storthors Närpes Kraft skidförening00:04:50
    4Aline Kronstrand IF Fyren00:07:28
    5Sarah Vestberg IF Fyren00:08:41
    6Ariana Lind IF Fyren00:08:56
    7Olivia Svartgrund IF Fyren00:09:11
    8Venla Kronstrand IF Fyren00:09:34
    Klass H8 (1km)
    1Sindre Ramstedt IF Fyren00:04:13
    2Casper Granlund Närpes Kraft skidförening00:04:20
    3Jonatan Hautala Sundom IF00:04:31
    4Elias Vesterback IF Fyren00:05:07
    5Elthon Höstman IF Fyren00:09:10
    6Theo Nyståhl IF Fyren00:11:01
    7Hannes Helgas IF Fyren00:11:50
    Klass D10 (2km)
    1Lea Snickars Närpes Kraft skidförening00:05:44
    2Mira Asp Malax IF00:06:02
    3Celina Nordqvist Sundom IF00:06:19
    4Linnea Hyöty Solf IK00:06:58
    5Victoria Tallgren Malax IF00:07:54
    5Amanda Vesterback IF Fyren00:07:54
    7Emma Vägar IF Fyren00:09:12
    8Ella Berglund IF Fyren00:10:12
    9Ida Karlsson IF Fyren00:10:23
    10Amanda Svartgrund IF Fyren00:12:49
    Klass H10 (2km)
    1Emil Appel Malax IF00:05:40
    2Isak Hertsbacka Närpes Kraft skidförening00:06:00
    3Henrik Hjerpe Sundom IF00:06:17
    4Emil Hyöty Malax IF00:06:36
    5Adam Kullberg Malax IF00:06:44
    5Pontus Yrjans Närpes Kraft skidförening00:06:44
    7Hannes Söderman IF Fyren00:08:23
    8Oliver Överholm IF Fyren00:11:11
    Klass D12 (2,5km)
    1Isabella Enlund Närpes Kraft skidförening00:07:22
    2Ida Nordkvist Sundom IF00:07:43
    3Alva Karls Malax IF00:07:47
    4Agnes Berglund IF Fyren00:08:12
    5Tindra Juthström IF Fyren00:09:55
    Klass H12(2,5km)
    1Filip Fröding IF Fyren00:05:59
    2Zakarias Storm IF Femman00:06:53
    3Marius Ramstedt IF Fyren00:07:01
    4Casper Holm IF Fyren00:07:28
    5Johan Yrjans Närpes kraft skidförening00:07:35
    6Jens Glassberg Malax IF00:07:50
    7Isak Lindholm IF Fyren00:09:13
    8Elias Kvist Solf Ik00:09:15
    Klass D14 (2,5km)
    1Jenifer Sjöstrand Norrvalla Ski Team00:06:09
    Klass D16 (4km)
    1Julia Enlund Närpes Kraft skidförening00:11:04
    Klass H16 (4km)
    1Mattias Kvist Solf Ik00:10:21
    2William Ollikkala Solf Ik00:10:45
    Damer (4km)
    1Tilde Niemelä IF Femman00:10:03
    2Felicia Björknäs Solf Ik00:12:23
    Herrar (7,5km)
    1Thomas Ramstedt Pargas IF00:16:16
    2Stefan Grannas Vörå IF00:18:42
    3Per-Anders Forsman Vörå IF00:19:15
  • Startlista DT 2019, (6.3)
    STARTLISTA6.3.2019
    D60,5Km
    NrDeltagareStarttid
    1Vakant18:30:00
    2Vakant18:30:30
    3Edith Hofman IF Fyren18:31:00
    4Julia Vestberg IF Fyren18:31:30
    5Saga Nordkvist Sundom If18:32:00
    H60,5Km
    NrDeltagareStarttid
    6Vakant18:32:30
    7Vakant18:33:00
    8Kevin Sten IF Fyren18:33:30
    9Vilgot Kronstrand IF Fyren18:34:00
    10Tim Karlsson IF Fyren18:34:30
    11Edvin Kronstrand IF Fyren18:35:00
    12Ivar Tallgren Malax IF18:35:30
    13Adrian Snickars IF Fyren18:36:00
    D81km
    NrDeltagareStarttid
    14Vakant18:36:30
    15Vakant18:37:00
    16Olivia Svartgrund IF Fyren18:37:30
    17Alva Storthors Närpes Kraft skidförening18:38:00
    18Ariana Lind IF Fyren18:38:30
    19Maja Snickars Närpes Kraft skidförening18:39:00
    20Aline Kronstrand IF Fyren18:39:30
    21Sarah Vestberg IF Fyren18:40:00
    22Venla Kronstrand IF Fyren18:40:30
    23Nova Enlund Närpes Kraft skidförening18:41:00
    H81km
    NrDeltagareStarttid
    24Vakant18:41:30
    25Vakant18:42:00
    26Theo Nyståhl IF Fyren18:42:30
    27Jonatan Hautala Sundom IF18:43:00
    28Casper Granlund Närpes kraft skidförening18:43:30
    29Elthon Höstman IF Fyren18:44:00
    30Sindre Ramstedt IF Fyren18:44:30
    31Elias Vesterback IF Fyren18:45:00
    32Hannes Helgas IF Fyren18:45:30
    33William Snickars IF Fyren18:46:00
    D102km
    NrDeltagareStarttid
    34Vakant18:46:30
    35Vakant18:47:00
    36Lea Snickars Närpes kraft skidförening18:47:30
    37Mira Asp Malax IF18:48:00
    38Ida Karlsson IF Fyren18:48:30
    39Emma Vägar IF Fyren18:49:00
    40Amanda Svartgrund IF Fyren18:49:30
    41Victoria Tallgren Malax IF18:50:00
    42Amanda Vesterback IF Fyren18:50:30
    43Ella Berglund IF Fyren18:51:00
    44Linnea Hyöty Solf IK18:51:30
    45Alwa Kinnunen Malax IF18:52:00
    46Celina Nordqvist Sundom IF18:52:30
    H102km
    NrDeltagareStarttid
    47Vakant18:53:00
    48Vakant18:53:30
    49Pontus Yrjans Närpes kraft skidförening18:54:00
    50Hannes Söderman IF Fyren18:54:30
    51Emil Hyöty Malax If18:55:00
    52Adam Kullberg Malax If18:55:30
    53Isak Hertsbacka Närpes kraft skidförening18:56:00
    54Oliver Överholm IF Fyren18:56:30
    55Henrik Hjerpe Sundom IF18:57:00
    56Emil Appel Malax IF18:57:30
    D122,5km
    NrDeltagareStarttid
    57Vakant18:58:00
    58Vakant18:58:30
    59Alva Karls Malax IF18:59:00
    60Tindra Juthström IF Fyren18:59:30
    61Isabella Enlund Närpes kraft skidförening19:00:00
    62Agnes Berglund IF Fyren19:00:30
    63Ida Nordqvist Sundom If19:01:00
    H122,5km
    NrDeltagareStarttid
    64Vakant19:01:30
    65Vakant19:02:00
    66Filip Fröding IF Fyren19:02:30
    67Isak Lindholm IF Fyren19:03:00
    68Johan Yrjans Närpes kraft skidförening19:03:30
    69Casper Holm IF Fyren19:04:00
    70Marius Ramstedt IF Fyren19:04:30
    71Elias Kvist Solf Ik19:05:00
    72Jens Glasberg Malax If19:05:30
    D142,5km
    NrDeltagareStarttid
    73Vakant19:06:00
    74Jenifer Sjöstrand Norvalla Ski team19:06:30
    H144km
    NrDeltagareStarttid
    75Vakant19:07:00
    76Hugo Helgas IF Fyren19:07:30
    D164km
    NrDeltagareStarttid
    77Vakant19:08:00
    78Ines Tuohimaa Solf IK19:08:30
    79Julia Enlund Närpes kraft skidförening19:09:00
    H164km
    NrDeltagareStarttid
    80Vakant19:09:30
    81Mattias Kvist Solf Ik19:10:00
    Damer4km
    NrDeltagareStarttid
    82Vakant19:10:30
    83Felicia Björknäs Solf Ik19:11:00
    MYL7,5km
    NrDeltagareStarttid
    84Vakant19:11:30
    85Stefan Grannas Vörå IF19:12:00
    86Thomas Ramstedt Pargas IF19:12:30
    87Per-Anders Forsman Vörå IF19:13:00
  • Klubbtävling 7 2019, (19.2)
    KLUBBTÄVLING 719.2.2019Fristil, masstart
    Flickor 6 år600mResultat
    1Signe Fröding00:03:41
    2Celia Blomqvist00:09:41
    Pojkar 6år600m
    1Edvin Kronstrand00:08:05
    2Adrian Snickars00:12:21
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:07:59
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:04:31
    2Elias Vesterback00:05:35
    3William Snickars00:08:13
    4Hannes Helgas00:08:22
    5Elthon Höstman00:09:33
    6Theo Nyståhl00:10:47
    Flickor 10 år1km
    1Celine Ramstedt00:04:18
    2Amanda Vesterback00:05:05
    3Emma Vägar00:05:19
    4Ella Berglund00:06:33
    Pojkar 10 år1km
    1Oliver Överholm00:08:23
    Flickor 12 år2km
    1Agnes Berglund00:09:07
    2Tindra Juthström00:09:29
    Pojkar 12 år2km
    1Filip Fröding00:06:26
    2Casper Holm00:07:06
    3Hampus Stangrund00:12:46
    Pojkar 14 år2km
    1Hugo Helgas00:07:14
  • Klubbtävling 6 2019, (12.2)
    KLUBBTÄVLING 612.2.2019Klassisk
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:04:58
    2Ebba Nystrand00:07:55
    3Lova Häggblom00:08:06
    4Nellie Höstman00:10:58
    5Edith Hofman00:11:35
    Pojkar 6år600m
    1Edvin Kronstrand00:05:30
    2Tim Karlsson00:07:01
    3Adrian Snickars00:10:23
    4Vilgot Kronstrand00:10:41
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:06:58
    2Venla Kronstrand00:09:36
    3Ariana Lind00:09:56
    4Olivia Svartgrund00:11:00
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:21
    2Elias Vesterback00:06:56
    3William Snickars00:07:48
    4Anton Nystrand00:08:44
    5Elthon Höstman00:09:45
    6Theo Nyståhl00:10:19
    Flickor 10år1km
    1Amanda Vesterback00:05:47
    2Emma Vägar00:06:18
    3Ida Karlsson00:06:29
    4Ella Berglund00:07:07
    5Amanda Svartgrund00:07:38
    Pojkar 10år1km
    1Walter Häggblom00:06:10
    2Oliver Överholm00:07:59
    Flickor 12år2km
    1Agnes Berglund00:09:35
    Pojkar 12år2km
    1Filip Fröding00:05:45
    2Marius Ramstedt00:06:48
    3Casper Holm00:07:25
  • Klubbtävling 5 2019, (6.2)
    KLUBBTÄVLING 56.2.2019Fristil
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:04:13
    2Julia Vestberg00:07:15
    3Lova Häggblom00:09:35
    4Edith Hofman00:09:36
    5Nellie Höstman00:10:50
    Pojkar 6år600m
    1Kevin Sten00:06:25
    2Edvin Kronstrand00:06:36
    3Tim Karlsson00:08:08
    4Adrian Snickars00:10:40
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:08:44
    2Sarah Vestberg00:09:14
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:38
    2William Snickars00:09:52
    3Elthon Höstman00:09:58
    4Hannes Helgas00:11:09
    5Theo Nyståhl00:13:04
    Flickor 10år1km
    1Celine Ramstedt00:05:46
    2Amanda Vesterback00:06:02
    3Emma Vägar00:07:04
    4Ida Karlsson00:08:13
    5Ella Berglund00:08:22
    Pojkar 10år1km
    1Walter Häggblom00:07:08
    2Oliver Överholm00:09:33
    Flickor 12år2km
    1Agnes Berglund00:08:35
    2Tindra Juthström00:10:10
    Pojkar 12år2km
    1Filip Fröding00:06:05
    2Marius Ramstedt00:06:50
    3Casper Holm00:07:42
    Pojkar 14år2km
    1Hugo Helgas00:08:08
  • Klubbtävling 4 2019, (30.1)
    KLUBBTÄVLING 430.1.2019Klassisk
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:05:16
    2Julia Vestberg00:08:36
    3Edith Hofman00:09:53
    Pojkar 6år600m
    1Edvin Kronstrand00:07:01
    2Vilgot Kronstrand00:09:02
    3Adrian snickars00:12:00
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:08:41
    2Sarah Vestberg00:09:22
    3Venla Kronstrand00:10:15
    4Ariana Lind00:11:08
    5Wilma Blomqvist00:18:18
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:51
    2Elias Vesterback00:07:41
    3Hannes Helgas00:08:56
    4William Snickars00:09:03
    5Elthon Höstman00:09:46
    6Theo Nyståhl00:11:10
    Flickor 10år2km
    1Amanda Vesterback00:11:18
    2Emma Vägar00:11:30
    3Ida Karlsson00:13:25
    4Ella Berglund00:13:46
    Flickor 12år2,5km
    1Agnes Berglund00:15:06
    Pojkar 12år2,5km
    1Filip Fröding00:09:15
    2Marius Ramstedt00:10:31
    3Casper Holm00:12:59
    4Jakob Blomqvist00:15:24
    5Hampus Stangrund00:18:39
    Pojkar 14år2,5km
    1Joel Blomqvist00:10:12
  • Kllubbtävling 3 2019, (23.1)
    KLUBBTÄVLING 323.1.2019Fristil
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:04:36
    2Celia Blomqvist00:08:13
    3Julia Vestberg00:10:21
    4Nellie Höstman00:11:51
    5Edith Hofman00:12:18
    Pojkar 6år600m
    1Edvin Kronstrand00:06:47
    2Tim Karlsson00:10:28
    3Vilgot Kronstrand00:11:08
    4Adrian Snickars00:11:23
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:07:41
    2Sarah Vestberg00:09:17
    3Olivia Svartgrund00:09:47
    4Venla Kronstrand00:10:56
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:14
    2Elias Vesterback00:06:22
    3Hannes Helgas00:08:21
    4Theo Nyståhl00:10:12
    5Elthon Höstman00:10:13
    6William Snickars00:10:25
    Flickor 10år1km
    1Celine Ramstedt00:05:07
    2Amanda Vesterback00:05:31
    3Emma Vägar00:06:50
    4Ella Berglund00:07:02
    5Ida Karlsson00:07:22
    6Amanda Svartgrund00:08:33
    Pojkar 10år1km
    1Elvin Fröding00:04:15
    2Hannes Söderman00:07:17
    Flickor 12år2km
    1Agnes Berglund00:08:00
    2Tindra Juthström00:09:33
    3Nova Juthström00:10:10
    Pojkar 12år2km
    1Marius Ramstedt00:06:26
    2Casper Holm00:07:05
    3Isak Lindholm00:09:55
    4Jakob Blomqvist00:10:12
    5Hampus Stangrund00:13:06
    Pojkar 14år2km
    1Hugo Helgas00:06:50
    2Joel Blomqvist00:07:02
  • Klubbtävling 2 2019, (16.1)
    KLUBBTÄVLING 216.1.2019Klassisk
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:05:18
    2Julia Vestberg00:08:06
    3Ebba Nystrand00:09:29
    Pojkar 6år600m
    1Kevin Sten00:07:19
    2Edvin Kronstrand00:07:40
    3Tim Karlsson00:08:41
    4Vilgot Kronstrand00:10:22
    5Adrian snickars00:12:55
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:07:36
    2Sarah Vestberg00:09:55
    3Ariana Lind00:10:45
    3Olivia Svartgrund00:10:45
    4Venla Kronstrand00:11:31
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:54
    2Elias Vesterbak00:08:17
    3William Snickars00:08:20
    4Hannes Helgas00:08:30
    5Anton Nystrand00:11:50
    6Elthon Höstman00:11:56
    7Theo Nyståhl00:12:39
    Flickor 10år1km
    1Celine Ramstedt00:06:12
    2Amanda Vesterback00:06:21
    3Emma Vägar00:06:51
    4Ida Karlsson00:07:12
    5Ella Berglund00:07:40
    6Amanda Svartgrund00:09:14
    Pojkar 10år1km
    1Elvin Fröding00:05:02
    2Hannes Söderman00:06:40
    3Oliver Överholm00:09:38
    Flickor 12år3km
    1Agnes Berglund00:20:41
    2Tindra Juthström00:22:07
    Pojkar 12år3km
    1Filip Fröding00:13:02
    2Marius Ramstedt00:14:17
    3Casper Holm00:17:21
    4Jakob Blomkvist00:22:21
    5Isak Lindholm00:22:25
    6Hampus Stangrund00:24:36
    Flickor 14år3km
    1Elin Vägar00:19:23
    Pojkar 14år3km
    1Hugo Helgas00:15:24
  • Klubbtävling 1 2019, (9.1)
    KLUBBTÄVLING 19.1.2019Fristil
    Flickor 6år600mResultat
    1Signe Fröding00:06:24
    2Lova Häggblom00:12:20
    3Julia Vestberg
    Pojkar 6år600m
    1Edvin Kronstrand00:11:37
    2Adrian snickars00:15:50
    Flickor 8år1km
    1Aline Kronstrand00:07:44
    2Olivia Svartgrund00:10:25
    3Sarah Vestberg00:11:28
    4Venla Kronstrand00:12:54
    Pojkar 8år1km
    1Sindre Ramstedt00:05:14
    2Elias Vesterbak00:08:15
    3Hannes Helgas00:08:41
    4Elthon Höstman00:10:49
    5Theo Nyståhl00:14:00
    Flickor 10år1km
    1Celine Ramstedt00:04:55
    2Amanda Vesterback00:05:25
    3Emma Vägar00:06:27
    4Ella Berglund00:06:32
    5Ida Karlsson00:06:35
    6Amanda Svartgrund00:09:30
    Pojkar 10år1km
    1Oliver Överholm00:08:30
    Flickor 12år2km
    1Agnes Berglund00:10:00
    Pojkar 12år2km
    1Filip Fröding00:06:57
    2Marius Ramstedt00:07:11
    3Casper Holm00:08:28
    4Isak Lindholm00:12:05
    5Hampus Stangrund00:14:58
    Flickor 14år2km
    1Elin Vägar00:11:37