Välkommen till skidsektionen!

Vid Waterloo ordnas skidverksamhet på onsdagskvällar. Under hösten ordnas skidträningar och under vintern är det klubbtävlingar. Skidspåret är alltid öppet för alla under snösäsong och under barmarkstiden kan du springa eller gå stavgång i spånbanan eller på Waterloo leden.

IF Fyren finns också på Facebook!
Skidresultat 2018Välj år
  • Dt 7.3.2018 på Waterloo, (7.3)
    Resultat från IF Fyrens dt på Waterloo 7.3.2018, fri stil.
    D 6 500 m
    1Maja Snickars Närpes Kraft Skidförening3,29
    2Melinda Snickars Närpes Kraft Skidförening3,38
    3Ariana Lind IF Fyren4,35
    4Signe Fröding IF Fyren5,15
    H 6 500 m
    1Theo Nyståhl IF Fyren6,40
    D 8 1 km
    1Emma Vägar IF Fyren6,07
    2Julia Nordman Sundom IF6,09
    3Alva Storthors Närpes Karft Skidförening6,30
    4Nova Enlund Närpes Kraft Skidförening7,02
    5Ella Berglund IF Fyren7,16
    6Ida Karlsson IF Fyren7,23
    7Selma Lundell Solf IK8,20
    8Aline Kronstrand IF Fyren9,20
    9Olivia Svartgrund IF Fyren11,49
    10Venla Kronstrand IF Fyren14,00
    H 8 1 km
    1Elwin Fröding IF Fyren4,19
    2Alex Lundfors Malax IF4,40
    3William Stoor IF Femman4,43
    4Jonatan Hautala Sundom IF5,32
    5Walter Sandberg Närpes Kraft Skidförening6,18
    6Sindre Ramstedt IF Fyren6,21
    7Casper Granlund Närpes Kraft Skidförening7,05
    8Elias Vesterback IF Fyren7,35
    9William Snickars IF Fyren9,35
    10Hannes Helgas IF Fyren10,31
    11Elthon Höstman IF Fyren14,12
    D 10 2 km
    1Lea Snickars Närpes Karft Skidförening6,22
    2Matilda Snickars Närpes Karft Skidförening6,25
    3Mira Asp Malax IF7,14
    4Linnea Hyöty Solf IK7,37
    5Inez Lundfors Malax IF8,06
    6Celine Ramstedt IF Fyren8,40
    7Amanda Vesterback IF Fyren8,51
    8Felicia Nyståhl IF Fyren13,10
    9Amanda Svartgrund IF Fyren15,35
    H 10 2 km
    1Hannes Bengs Närpes Kraft Skidförening5,41
    2Marius Ramstedt IF Fyren6,07
    3Emil Appel Malax IF6,10
    4Isak Hertsbacka Närpes Kraft Skidförening7,09
    5Emil Hyöty Malax IF7,52
    6Jakob Blomqvist IF Fyren8,08
    7Elias Kvist Solf IK8,27
    8Isak Lindholm IF Fyren9,14
    9Walter Häggblom IF Fyren9,57
    10Oliver Överholm IF Fyren14,54
    D 12 2,5 km
    1Jenifer Sjöstrand Malax IF6,32
    2Mathilda Westermark Närpes Kraft Skidförening7,13
    3Inez Sandberg Närpes Kraft Skidförening7,41
    4Isabella Enlund Närpes Kraft Skidförening8,29
    5Agnes Berglund IF Fyren9,28
    6Elin Vägar IF Fyren9,42
    H 12 2,5 km
    1Rasmus Hautala Sundom IF7,27
    2Filip Fröding IF Fyren7,47
    3Joel Blomqvist IF Fyren8,11
    4Casper Holm IF Fyren9,40
    D 14 2,5 km
    1Julia Enlund Närpes Karft Skidförening7,16
    2Ellen Kansa Malax IF7,42
    H 14 4 km
    1Jakob Ehrs Vörå IF11,36
    2Hugo Helgas IF Fyren14,00
    D 16 4 km
    1Tilde Niemelä Malax IF10,34
    2Nicole Sten Närpes Karft Skidförening11,05
    3Felicia Björknäs Solf IK12,20
    H 16 4 km
    1Mattias Kvist Solf IK10,58
    2William Ollikkala Solf IK11,57
    Damer 4 km
    1Evelina Långkvist Malax IF11,49
    Herrar 7,5 km
    1Thomas Ramstedt IF Fyren17,03
    2Joel Knif Solf IK19,59
    3Jens Heinonen Solf IK20,34
  • Klubbtävling nr2/2018, (17.1)
    KLUBBTÄVLING 2(Fristil)17.1.2018
    Flickor 6år600m
    Ariana Lind06:07
    Signe Fröding07:31
    Pojkar 6år600m
    Theo Nyståhl08:22
    Kevin Sten12:24
    Tim Karlsson20:28
    Flickor 8år1km
    Emma Vägar07:52
    Ida Karlsson08:00
    Ella Berglund09:08
    Aline Kronstrand10:40
    Olivia Svartgrund13:18
    Venla Kronstrand15:17
    Pojkar 8år1km
    Elwin Fröding05:17
    Sindre Ramstedt08:22
    Elias Vesterback10:32
    William Snickars13:00
    Hannes Helgas14:09
    Flickor 10år1km
    Celine Ramstedt06:15
    Amanda Vesterback07:32
    Felicia Nyståhl08:10
    Amanda Svartgrund08:10
    Pojkar 10år1km
    Marius Ramstedt04:05
    Jakob Blomqvist05:40
    Walter Häggblom08:15
    Oliver Överholm09:47
    TRÄNING
    Hugo Helgas
    Filip Fröding
    Elin Vägar
    Jennifer Sten
    Joel Blomqvist
    Nina Palomaa
  • Klubbtävling nr 1/2018, (10.1)
    KLUBBTÄVLING 110.1.2018
    Flickor 6år(600m)
    Ariana Lind06:41
    Signe Fröding08:08
    Pojkar 6år(600m)
    Theo Nyståhl10:37
    Tim Karlsson19:25
    Flickor 8år(1km)
    Emma Vägar08:25
    Ella Berglund10:20
    Ida Karlsson10:28
    Venla Kronstrand14:00
    Pojkar 8år(1km)
    Elwin Fröding06:07
    Elias Vesterback09:41
    Hannes Helgas13:27
    William Snickars17:20
    Elthon Höstman20:37
    Flickor 10år(1km)
    Amanda Vesterback06:14
    Felicia Nyståhl07:37
    Tindra Juthström08:02
    Nova Juthström08:21
    Pojkar 10år(1km)
    Jakob Blomqvist06:28
    Walter Häggblom08:06
    Oliver Överholm08:52
    Flickor 12år(2km)
    Elin Vägar07:33
    Agnes Berglund08:02
    Nina Palomaa19:37
    Pojkar 12år(2km)
    Filip Fröding07:27
    Casper Holm09:42
    Pojkar 14år(2km)
    Hugo Helgas07:48
    Pojkar 16år(2km)
    Nico Palomaa07:45
  • klubbmästerskap skidor, (14.2)
    Klubbtävling nr 6, KLUBBMÄSTERSKAP 14.2.2018
    Fri stil
    P-6 år 600 m
    1Theo Nyståhl5,47
    2Kevin Sten6,54
    3Tim Karlsson10,20
    4Edvin Kronstrand13,47
    5Vilgot Kronstrand26,49
    F-6 år 600 m
    1Ariana Lind4,24
    2Signe Fröding8,14
    P-8 år 1 km
    1Elwin Fröding5,23
    2Elias Vesterback9,00
    3William Snickars10,27
    4Elthon Höstman13,10
    F-8 år 1 km
    1Emma Vägar7,07
    2Ella Berglund8,31
    3Aline Kronstrand9,37
    4Ida Karlsson10,15
    5Olivia Svartgrund10,21
    6Venla Kronstrand13,49
    P-10 år 1 km
    1Marius Ramstedt4,17
    2Jakob Blomqvist5,4
    3Isak Lindholm6,12
    4Walter Häggblom7,46
    5Oliver Överholm9,32
    F-10 år 1 km
    1Tindra Juthström5,56
    2Amanda Vesterback6,44
    3Felicia Nyståhl7,01
    4Amanda Svartgrund10,29
    P-12 år 2 km
    1Filip Fröding6,24
    2Joel Blomqvist6,44
    3Casper Holm8,05
    F-12 år 2 km
    1Elin Vägar7,50
    2Agnes Berglund8,13
    P-14 år 2 km
    1Hugo Helgas7,41
    H-21 6 km
    1Thomas Ramstedt14,22
  • Klubbtävling nr 5 Waterloo, (7.2)
    IF Fyren skidor Klubbtävling nr 5 på Waterloo klassisk stil
    F-6 år 600 m
    Sofia Rönnholm8,08
    Ariana Lind6,00
    Signe Fröding9,27
    P-6 år 600 m
    Kevin Sten10,27
    Vilgot Kronstrand25,20
    F-8 år 1 km
    Ida Karlsson7,35
    Olivia Svartgrund12,12
    Ella Berglund8,58
    Venla Kronstrand14,23
    P-8 år 1 km
    Hannes Helgas9,25
    Elthon Höstman13,35
    Elias Vesterback9,11
    William Snickars11,30
    F-10 år 1 km
    Felicia Nyståhl8,05
    Amanda Vesterback8,02
    Tindra Juthström7,32
    Amanda Svartgrund10,25
    P-10 år 1 km
    Isak Lindholm6,38
    Walter Häggblom8,26
    Oliver Överholm9,55
    Jakob Blomqvist6,35
    F-12 år 2 km
    Agnes Berglund11,18
    P-12 år 2 km
    Casper Holm11,24
    P-14 år 2 km
    Hugo Helgas9,37